במטרולוגיה פלדת אל חלד או נירוסטה הידועה גם בשם פלדת "אינוקס" מהמילה בצרפתית, זוהי מתכת פלדה עם מינימום של 10.5% כרום מהמסה הכוללת.

נירוסטה אינה נחלדת בקלות או מתחמצנת כאשר היא באה במגע עם מים כמו פלדה רגילה, אך למרות השם היא לא לגמרי עמידה בפני חלודה, וזאת במיוחד כאשר היא נמצאת בתנאים של חוסר בחמצן ובסביבה מלוחה במיוחד או בסביבה ללא סירקולציה. ישנם מספרים שונים וגימורים לנירוסטה המתאימים לסביבה שאנו רוצים שהיא תימצא. נירוסטה תימצא בד"כ במקומות אשר נדרשים התכונות של הפלדה ועמידות לחלודה.

 

 

נירוסטה שונה מפלדה פחמימנית (רגילה) ע"י כמות הכרום שהי מכילה. פלדה פחמימנית לא מוגנת תקבל חלודה במהירות כאשר תהיה חשופה לאוויר וללחות. שכבת הברזל (החלודה) תהיה פעילה ומואצת ע"י יצירת עוד ברזל מחומצן ולבסוף תתקלף ותיפול. נירוסטה מכילה כמות מספקת של כרום משכבה פסיבית שלכרום מחומצן, אשר מונעת קורוזיה נוספת ע"י חסימת דיפוזיה של חמצן לשטח הפלדה ומונעת מהקורוזיה להתפשט למבנה הפנימי של המתכת. בזכות גודל דומה של הפלדה ויוני החמצן הם נקשרים בצורה חזקה ונשארים מחוברים לשטח הנירוסטה.

המלצות

לפני ארבע שנים הזמנתי פעם ראשונה מיכל נירוסטה מגילאון. אני רגיל לקבל מוצרים כאלה בצורה לא מלאה כך שאני נאלץ פעמים רבות לחזור ולשנות את המוצר בשנית (דבר שעולה לא מעט כסף).

גילאון יייעץ לי ועזר לי להגיע לפתרונות שלא חשבתי עליהם שבדיעבד עזרו לי מאוד במפעל שבו אני עובד. כמובן כאשר קיבלתי את המיכל שכולל מערכת די מסובכת גיליתי רמה גבוהה של ביצוע שנדיר למצוא בשוק היום.
מאז ועד היום אני עובד איתם רבות ומרוצה כל פעם מחדש.

דוד אליהו
מנהל רכש